Guernsey är ett litet mikroland och en ö på 78 kvadratkilometer i Engelska kanalen mellan England och Frankrike. Ön ligger strax norr om franska Normandiekusten. Landet Guernsey heter officiellt Bailiwick of Guernsey och består förutom av ön Guernsey dessutom av öarna Alderney, Sark, Herm och flera mindre öar.
På Guernsey råder ett mycket fördelaktigt finansiellt klimat. Det har därför blivit ett populärt så kallat skatteparadis för européer som vill investera sina pengar. På Guernsey hittar man en mängd banker, försäkringsbolag och företag som erbjuder olika finansiella tjänster. Det finns också avancerade teknik- och medicinföretag etablerade i landet. Men fortfarande spelar jordbruket och fisket en viktig roll på öarna.
Det bor ungefär 65 000 människor i Guernsey. Huvudstaden heter St. Peter Port, en hamnstad med anor sedan romartiden. Man vårdar kulturarvet väl och det finns många sevärdheter i staden. St. Peter Port är en viktig hamnstad samtidigt som den behållit sin pittoreska atmosfär. Små butiker med exklusiva kläder kantar gatorna och i de gamla delarna av staden trängs antikbutikerna.
Naturen på Guernsey
Naturen utgörs av mjuka kullar och gröna dalar. Havet gör sig påmint överallt. Det finns långa sköna sandstränder och klippområden utmed kusterna som gömmer naturliga hamnar och bukter.
Liksom på det engelska fastlandet finns en förkärlek för vackra och välansade trädgårdar, parker och hagmarker. Tack vare klimatet blommar blommor året om.
Guernsey – Kultur och historia
Politiskt sett är Guernsey en självstyrande enhet under den brittiska kronan. Det betyder att de driver sin egen politik och har egna avtal med andra länder, men att området skyddas av britterna. Öarna Alderney, Sark och Herm är dessutom ganska självständiga i sig vad gäller lokal politik.
Guernseys kultur och historia är tätt förknippad med havet. Ockupationen av tyskarna under andra världskriget påverkade också livet på ön. Det frodiga jordbruket och havets närhet ger återverkningar på matbordet. Kvaliteten på restaurangerna i Guernsey är genomgående mycket hög och de lokala maträtterna är mycket varierade. Till de riktigt stora celebriteterna hör författaren Victor Hugo, som bodde här i 15 år.
Valutan i landet är Guernseypund och brittiska pund och samma inreseregler gäller i Guernsey som i EU, trots att Guernsey valt att stå utanför EU-samarbetet av ekonomiska skäl.